Soczewica to popularna roślina strączkowa, która systematycznie zyskuje na znaczeniu jako element w żywieniu zwierząt. Wysoka wartość odżywcza, a także prozdrowotny wpływ na organizm sprawiają, że jest często wybierana jako główny lub dodatkowy składnik karmy. Z tego powodu cieszy się ona zainteresowaniem zarówno producentów pasz, jak i hodowców dbających o odpowiednią dietę zwierzęcą.

Soczewica na cele paszowe

Pasze zawierające soczewicę nadadzą się w przypadku hodowli bydła (mlecznego oraz mięsnego), drobiu oraz trzody chlewnej. Duża ilość białka zawarta w ziarnach sprzyja szybkiemu przyrostowi masy ciała. Jednocześnie nie obciąża ona układu trawiennego zwierząt. Wykorzystanie jej jako komponentu w mieszankach paszowych pozwala na zdrowsze żywienie oraz uzupełnienie diety o niezbędne składniki. Często stosuje się ją zamiennie lub razem z innymi wysokobiałkowymi produktami, takimi jak fasola czy ciecierzyca. Uzupełnia ona również mieszanki zbóż i otrębów jako pokarm z dużą zawartością błonnika.

Wartości odżywcze soczewicy

Głównym atutem soczewicy jako składnika zwierzęcej diety są jej wyjątkowe wartości odżywcze. Te najbardziej podstawowe zostały wymienione w poniższej tabeli.

Składnik soczewicyWartość
Białko24,63g
Węglowodany (w tym cukry)62,35g (2,03g)
Tłuszcze1,06g
Błonnik10,7g

Warto wspomnieć również, że ziarna soczewicy zawierają dużo witamin, w tym witaminy B1, B2 oraz B6, a ponadto kwas foliowy. Stanowią one także źródło magnezu, żelaza, miedzi, wapnia i potasu. Bogaty skład przesądza o tym, że doskonale sprawdzają się jako składnik diety. Podawane zwierzętom wpływają na ich zdrowie oraz ogólną kondycję. Dodają im energii, a przy tym są łatwe do strawienia.

Porcja surowej soczewicy o wadze 100 gramów zawiera około 350-370 kcal.

Soczewica jako dodatek do karmy czy paszy

Soczewicę warto dodawać do paszy przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka, charakterystyczną dla roślin strączkowych. Jednocześnie nie jest ona tak kaloryczna, jak wiele innych ich rodzajów, dlatego też dzięki niej łatwiej kontrolować masę zwierząt. Wysoka zawartość wapnia wzmacnia budowę kości, z kolei magnez i żelazo zwiększają ogólną energię organizmu. Ponadto niska ilość sodu w ziarnach połączona z dużą dawką potasu wspomaga działanie układu krwionośnego.

Niewielka zawartość tłuszczu zapobiega nadmiernemu tyciu i sprawia, że karma staje się łatwo przyswajalna. Produkt zawiera też sporo błonnika, dzięki czemu wspiera i ułatwia trawienie. Z tego względu warto włączyć soczewicę jako składnik paszy podawanej hodowlanym zwierzętom.