
KUKURYDZA CZERWONA
Kukurydza czerwona (bordo) to wyjątkowy rodzaj zboża wyróżniający się intensywnym kolorem i bogatą zawartością składników odżywczych. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w przemyśle paszowym. Stanowi cenny materiał uzupełniający karmy oraz jest uznawana za skuteczną zanętę dla ryb. Jest to produkt naturalny i wszechstronny, który cieszy się dużą popularnością wśród hodowców oraz miłośników połowów.
Kukurydza czerwona – właściwości
Czerwona kukurydza jest ceniona za swoje liczne właściwości prozdrowotne i odżywcze. Jest bogatym źródłem minerałów takich jak cynk, fosfor czy jod. W sporych ilościach zawiera też magnez, miedź i potas, które pozytywnie wpływają na kondycję czy energię. Dodatkowo w jej składzie spotyka się też selen, sód, wapń oraz żelazo, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych układów w organizmie.
Oprócz tego kukurydza bordo zawiera wiele witamin z grupy B oraz te rozpuszczalne w tłuszczach, wpływające na długość życia i witalność (A, D oraz E). Dzięki wysokiej zawartości błonnika produkt wspomaga trawienie i może być pomocny w procesie odchudzania. Co więcej, kukurydza czerwona bardzo korzystnie wpływa na wzrok i ogólną odporność organizmu. Struktura zboża dodanego do paszy sprawia ponadto, że zwierzę przez dłuższy czas pozostaje syte.
Wartości odżywcze kukurydzy czerwonej
Doskonałe źródło energii, jakim jest kukurydza czerwona, zawiera ok. 350 kcal w 100 gramach produktu. Jednocześnie dostarcza ona organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych:
Składnik kukurydzy czerwonej | Uśredniona wartość |
Białko | 9, 2 g |
Węglowodany (w tym cukry) | 65,5 g (1,5 g) |
Tłuszcze (w tym tłuszcze nasycone) | 3,8 g (0,8 g) |
Błonnik | 9,2 g |
Zastosowanie czerwonej kukurydzy
Czerwona kukurydza znajduje szerokie zastosowanie, zarówno w hodowli ptaków, jak i w wędkarstwie. Ze względu na bogaty skład mineralno-witaminowy jest doskonałym składnikiem mieszanek paszowych dla ptaków hodowlanych. Dostarcza im energii, wspiera rozwój oraz kondycję zdrowotną, a także wpływa na witalność i wydajność w okresie lęgowym. Może być stosowana również jako składnik paszy dla świń, bydła czy królików, dostarczając im cennych składników odżywczych.
Produkt cieszy się popularnością również wśród wędkarzy jako skuteczna zanęta i przynęta. Jej intensywny kolor przyciąga ryby (zwłaszcza karpie, płocie, leszcze oraz karasie). W tym wypadku ludzie stosują ją zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej, często w połączeniu z innymi składnikami zanętowymi.
Choć rzadziej spotykają ją niż żółtą odmianę, ludzie wykorzystują czerwoną kukurydzę w niektórych kuchniach świata do produkcji mąki, tortilli, kasz czy popcornu. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy może mieć korzystny wpływ na zdrowie. W krajach Ameryki Południowej ludzie powszechnie wykorzystują ją do fermentacji i produkcji tradycyjnych napojów alkoholowych. Co więcej, ziarna czerwonej kukurydzy mogą być źródłem naturalnych barwników, wykorzystywanych chociażby. w przemyśle spożywczym lub kosmetycznym.